Elektroniczna recepta działa w Polsce od 2020 roku. Pojawienie się recept w formie elektronicznej zmieniło rynek usług medycznych. Erecepta może bowiem zostać wystawiona bez osobistej wizyty u lekarza. Lekarz może ją wypisać podczas telefonicznej konsultacji. Konsultacja ta może odbyć się także online.
Jakie są rodzaje receot?
Na rynku działa obecnie wiele portali medycznych, na których można skonsultować się z lekarzem, otrzymać poradę. Jeżeli jest taka konieczność, może zostać wypisana także elektroniczna recepta. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości szybkiego skontaktowania się z lekarzem. Elektroniczna recepta może zostać zrealizowana w każdej aptece stacjonarnej i internetowej. Kod, który jest niezbędny do jej realizacji, pacjenci otrzymują SMS-em.
Recepta przez internet to doskonałe rozwiązanie w czasie pandemii koronawirusa i epidemii grypy. Recepta przez internet pozwala bowiem uniknąć stykania się z chorymi osobami. Recepta zawiera takie same informacje, jak papierowa recepta.
Jak można zamówić receptę?
Przede wszystkim trzeba wybrać portal, na którym można otrzymać recepty online. Kolejny krok to wypełnienie ankiety medycznej na stronie portalu. Ankieta zastępuje wywiad z pacjentem. Jest ona następnie analizowana przez lekarza. Jeśli uzna on, że niezbędne jest podanie leku, recepta przez internet zostanie wypisane. Otrzymanie recepty online trwa około 15 minut. Recepty online nie są refundowane. Recepty trzeba wykupić ze 100% odpłatnością.