Czy tylko lekarz może wystawić e-receptę?

Czy tylko lekarz może wystawić e-receptę?

Recepty internetowe, tak samo jak zwykłe recepty papierowe, to dokumenty wystawiane przez lekarzy na konkretne leki, jednak w przypadku kontynuacji leczenia jakiegoś schorzenia, nie musimy udawać się do lekarza specjalisty. Taka recepta online może zostać wystawiona przez każdego lekarza, na podstawie odpowiedniego zlecenia.

Dlatego e-recepty stały się bardzo wygodnymi dokumentami elektronicznymi, a większość młodego pokolenia korzysta z nich, zamiast rejestrować się do lekarzy i wystawać w długich kolejkach. Korzystając z e-recepty możemy poprosić o leki hormonalne, antykoncepcyjne oraz wiele innych leków na konkretne schorzenia, ich lista dostępna jest w serwisach internetowych.

Receptę online może wystawić także farmaceuta

Jeżeli tylko jest potrzebna recepta przez Internet na leki przyjmowane na stałe i posiadasz na to dowód w postaci zaświadczenia od lekarza prowadzącego, taka recepta internetowa może zostać wystawiona przez lekarza pierwszego kontaktu, pielęgniarkę a nawet farmaceutę. Polskie prawo uznaje tego rodzaju recepty elektroniczne, ponieważ nie zawsze mamy możliwość dostania się na wizytę lekarską, szczególnie gdy określone leki zaczynają się kończyć.

Czy korzystanie z e-recepty jest trudne?

Wiele osób zastanawia się jak skorzystać z e-recepty. Jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do papierowych recept, które otrzymujemy w gabinecie lekarskim i z którymi udajemy się do apteki. Dziś jednak wystarczy e-recepta przez Internet, aby uzyskać czterocyfrowy numer, na podstawie którego w każdej aptece zostanie nam wydany lek przepisany wcześniej w gabinecie lekarskim. Jeżeli mamy leki na stałe, możemy także skorzystać z usług internetowego serwisu do realizowania zleceń stałych i tam szybko i skutecznie uzyskać e-receptę na konkretne leki.