Elektroniczna recepta to rozwiązanie, które funkcjonuje w Polsce już od kilku lat. Początkowo elektroniczna recepta były przez pacjentów traktowane trochę nieufnie. Dzisiaj większość osób bardzo ceni to rozwiązanie.
Elektroniczne recepty: jak je otrzymać?
Elektroniczna recepta zastąpiła tradycyjną papierową receptę. Oznacza to, że może ją wypisać każdy lekarz, który ma zarówno prawo do wykonywania zawodu, jak i umowę podpisaną z Narodowym Funduszem Zdrowia. Istotne jest to, że dzisiaj chcąc kupić lek wydawany na receptę, nie trzeba udawać się do lekarza.
Licznie działają w naszym kraju platformy telemedyczne, gdzie można otrzymać e-recepty. Pracujących dla tych platform lekarze mają wszystkie uprawnienia do tego, aby wypisywać e-recepty. Pacjenci bardzo cenią to rozwiązanie, gdyż nie muszą oczekiwać w długich kolejkach do lekarza. Otrzymanie e-recepty trwa maksymalnie 15 minut.
Jak wygląda realizacja e-recept?
E-recepta może zostać wykupiona w każdej aptece. Może to być zarówno stacjonarna, jak i internetowa apteka. Aby realizacja e-recepty była możliwa, w aptece należy podać kod. Jest on przysyłany SMS-em lub e-mailem. E-recepta to ogromne udogodnienie dla wszystkich pacjentów, a szczególnie dla seniorów. Recepty online wypisywane są na leki przyjmowane na stałe, antykoncepcję awaryjną, leki przeciwbólowe. Kod do recepty online pacjenci otrzymują bardzo szybko. Może to trwać nawet tylko 5 minut. Wystarczy tylko dokładnie opisać objawy, aby lekarz mógł wypisać recepty online.