Co to jest e recepta farmaceutyczna?

Co to jest e recepta farmaceutyczna?

Jak sama nazwa wskazuje e-recepta farmaceutyczna dotyczy możliwości wystawienia e recepty przez magistra farmaceutę, czyli tradycyjnie mówiąc pracownika apteki. Z tym wyjątkiem, że tego rodzaju e recepty online są wystawiane na 100% płatności, czyli nawet jeżeli lek przepisany przez lekarza miałby refundację w 50%, farmaceuta tej refundacji na e recepcie nie może wpisać.

Elektroniczna recepta nie różni się niczym od tradycyjnej, jej jedyną różnicą jest fakt, że jest wystawiana w systemie elektronicznym i zamiast papierkowej recepty pacjent otrzymuje 4 cyfrowy kod, na podstawie którego może wykupić lek w aptece.

Skorzystaj z recepty online

Szczególnie w dobie pandemii, kiedy wizyty u lekarzy były utrudnione, e recepty online zyskały na swojej popularności, lekarze mogli je wystawiać na wizytach zdalnych, czyli telefonicznych poradach, a także farmaceuci uzyskali więcej możliwości wystawiania tego rodzaju recept. Warto tutaj wspomnieć, że e recepty online są tak samo ważne jak te papierowe, wystarczy w aptece podać kod 4 cyfrowy oraz pesel osoby na którą został wystawiony lek i można wykupić receptę w każdej aptece w całej Polsce.

Nowoczesna recepta przez Internet

Na początku trudno było się przestawić, nawet lekarzom, na wystawianie recept internetowych, dziś recepta przez Internet jest dobrze znaną i lubianą usługą, zarówno przez lekarzy jak i pacjentów. Czasami kontynuacja leków nie wymaga wizyty w przychodni, gdzie pacjent jest narażony na dodatkowe zarazki, dlatego za pośrednictwem wizyty telefonicznej i e recepty online może uzyskać wszystkie leki na jedne recepcie i udać się z nią do najbliższej apteki. Również w sytuacji, gdy receptę wykupuje inna osoba, nowoczesność e recepty jest nieoceniona.