Jak długo ważna jest e-recepta na antykoncepcję?

Jak długo ważna jest e-recepta na antykoncepcję?

Kiedy bierzemy jakieś leki na stałe, nie powinniśmy ich przerywać nawet na jeden dzień. Także w przypadku tabletek antykoncepcyjnych nie zaleca się przerywania kuracji, dlatego jeżeli przypomnimy sobie w ostatniej chwili, że została nam w opakowaniu ostatnia tabletka, warto skorzystać z wizyty internetowej, na której zostanie nam wystawiona recepta online.

Nie zawsze musimy udawać się na wizytę do ginekologa, czasem wystarczy kontakt internetowy z serwisem medycznym, gdzie zostanie wystawiona elektroniczna recepta na nasze leki.

Ile jest ważna e-recepta?

Prawie wszystkie recepty elektroniczne mają ważność 30 dni. Także e recepta wystawiona na leki antykoncepcyjne jest ważna przez okres 30 dni od dnia jej wystawienia. Jeżeli poprosimy lekarza, może on wystawić receptę z datą późniejszą, wtedy jej ważność będzie liczyła się od dnia wystawienia, a co za tym idzie będzie wydłużona o okres od kilku do kilkunastu dni. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na datę ważności recepty, nawet jeżeli jest ona wystawiona na więcej opakowań leku.

Jak otrzymać receptę ważną na rok czasu?

Istnieje jednak możliwość otrzymania e recepty ważnej przez rok. Lekarz ma taką możliwość, choć niestety mało który z niej korzysta. Jeżeli zatem chcemy aby nasza recepta przez Internet była ważna nie przez 30, a przez 365 dni, musimy wspomnieć o tym podczas wizyty lekarskiej bądź konsultacji telefonicznej czy internetowej.

Aby otrzymać taką receptę, lekarz w dacie realizacji musi wpisać datę do kolejnego roku. W takiej sytuacji pacjent nie musi wykupywać wszystkich opakowań od razu, może sobie zakupy leków rozłożyć na korzystne raty. Jest to o tyle korzystniejsza forma, że jedna wizyta u lekarza i jedna wystawiona recepta może być nam użyteczna przez okres całego roku.