Kto może wystawić receptę internetową?

Kto może wystawić receptę internetową?

Technologia i Internet są coraz bardziej widoczne niemalże w każdej sferze naszego życia. Obecnie również w medycynie nastąpiło wiele ułatwień, dzięki którym nawet bez wizyty u lekarza możemy otrzymać e-recepta na niezbędne leki.

Obecnie dostępne są nie tylko wizyty stacjonarne, ale również konsultacje internetowe czy telefoniczne, dzięki którym możemy uzyskać kontynuację leczenia bez wizyty w ośrodku zdrowia czy u lekarza specjalisty. Recepta online to produkt, który możemy otrzymać bez problemu także za pośrednictwem Internetu.

Obowiązek wystawiania e-recept

Od 8 stycznia 2020 roku również w Polsce został wprowadzony obowiązek wystawiania e-recept, które także w naszym kraju doskonale się przyjęły i są powszechnie stosowane przez lekarzy oraz pacjentów. Elektroniczna recepta to nic innego jak elektroniczna wersja recepty papierowej. To duże ułatwienie dla lekarzy, którzy nie muszą ich wypisywać ręcznie oraz dla pacjentów, w którym wystarcza czterocyfrowy kod do zakupu leków w aptece.

E receptę może wystawić każdy lekarz

Warto wiedzieć recepta przez Internet może zostać wystawiona przez każdego lekarza, który posiada pełne prawo do wykonywania zawodu. Dodatkowo do wystawiania elektronicznych recept są upoważnieni lekarze dentyści, farmaceuci, pielęgniarki, położne oraz tak zwani felczerzy.

Dlatego w szczególnych przypadkach, jeżeli nie posiadamy recepty na dany lek, możemy poprosić panią w aptece. Jeżeli jeszcze nie wiesz jak skorzystać z recepty, zapytaj o to swojego lekarza bądź farmaceutę w aptece. Do zrealizowania recepty przez Internet będzie ci potrzebny jedynie czterocyfrowy kod oraz własny PESEL. Korzystanie z recept online jest wyjątkowo proste dla wszystkich pacjentów, zwłaszcza dla tych którzy posiadają profil na internetowym koncie pacjenta.