E-recepty wygodnym rozwiązaniem dla pacjentów

E-recepty wygodnym rozwiązaniem dla pacjentów

E-recepty funkcjonują w Polsce już od ponad dwóch lat. Początkowo obawiano się, że system e recept nie będzie działał bezproblemowo. Dzisiaj możemy powiedzieć, że system działa bez zarzutów, a pacjenci są bardzo zadowoleni.

Jakie są zalety e-recepty?

E-recepty to rozwiązanie, które ma naprawdę wiele zalet. Na pewno e-recepty są bardziej wygodne niż te w formie papierowej. E-recepta się nie zgubi i nie zniszczy. Ponadto e-recepta jest czytelna, co zwiększa bezpieczeństwo. Ryzyko, że lek zostanie błędnie wydany jest ograniczone do minimum.

Plusem jest oczywiście także to, że elektroniczna recepta może zostać zrealizowana w każdej aptece. Co więcej, e-receptę można otrzymać dzisiaj nie tylko podczas bezpośredniej wizyty u lekarza. Obecnie działalność prowadzi wiele serwisów internetowych, w których można otrzymać recepty online.  

Jak działają recepty online?

Recepty online niczym nie różnią się od e-recept wystawianych w czasie tradycyjnej wizyty u lekarza. Oznacza to, że recepty online można zrealizować w każdej aptece podając farmaceucie kod i numer PESEL. Kod do recepty składa się z czterech cyfr. Recepty online wypisywane są przez lekarzy, którzy posiadają stosowne uprawnienia. Oznacza to, że realizacja tych recept odbywa się bez żadnych problemów.

Elektroniczna recepta nie musi być osobiście wykupowana przez osobę, na którą jest wypisana. Receptę może wykupić osoba bliska. Warto też wiedzieć, że elektroniczna recepta może zostać wystawiona także przez pielęgniarkę, położną, stomatologa albo felczera.